پاپ فیلتر (Pop Filter) یک وسیله ضروری و کاربردی

audio recording pop filters feature 1024x464 1 - پاپ فیلتر (Pop Filter) یک وسیله ضروری و کاربردی

پاپ فیلتر چیست؟ و کاربرد آن؟

فیلتر - پاپ فیلتر (Pop Filter) یک وسیله ضروری و کاربردی

 

Pop Filter ابزار کمکی، برای میکروفن خوانندگان مورداستفاده قرار می گیرد. این وسیله معمولا از نوعی فوم یا پارچه از جنس نایلون (مثل جوراب زنانه) یا تور فلزی ساخته می شود و در جلوی میکروفون (بین خواننده و میکروفون) قرار می گیرد.

در ایران، برخی افراد به این وسیله “پت گیر، پاپگیر، ابر میکروفن و … ” می گویند.

 که از لحاظ لغوی صحیح نیست.

pop filter - پاپ فیلتر (Pop Filter) یک وسیله ضروری و کاربردی

چرا باید از پاپ فیلتر استفاده کرد ؟؟

جواب این سوال را بیشتر خوانندگان با تجربه می دانند. وقتی که یک خواننده در جلوی میکروفن درحال آواز خواندن است، امکان دارد به کلماتی برسد که با حروف “پ”، “ب” یا “ت”  شروع می شوند، در این لحظه یک فشار شدید هوا از دهان به سمت دیافراگم میکروفون پرتاب می شود؛ (زمانی که خواننده در جلوی میکروفون در حال آواز خواندن است فاصله ی میکروفون تا لب خواننده به طور معمول ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر بیشتر نخواهد بود) و باعث تولید یک صدای بم با دامنه ی بالا یا دیستورشن خواهد شد؛ با استفاده از Pop Filter میتوانید این تأثیر مخرب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. از طرفی، زمانی که یک خواننده در حس خوانندگی ست و در حال بیان احساسات در قالب کلمات است، این امکان وجود دارد که ترشحات بزاق به سمت میکروفون پرتاب شود، از آنجا که در استودیوهای ضبط حرفه ای از میکروفون های خازنی با قیمت های بسیار بالا استفاده می شود، استفاده از پاپ فیلتر به شدت از این اتفاق جلوگیری می کند و توصیه می کنم که حتما از یک پاپ فیلتر مرغوب استفاده کنید، هر چند که ساختار این وسیله بسیار ساده و مشخص است.

pop filter11 300x141 - پاپ فیلتر (Pop Filter) یک وسیله ضروری و کاربردی

پاپ فیلتر، یک وسیله ضروری و کاربردی

 

برخورد شدید هوا (فوت) به دیافراگم میکروفون (در دراز مدت) خسارت جبران ناپذیری میزند.پس بی شک باید به این نکته توجه کنید که استفاده از پاپ فیلترها نقش بسیار مهمی در حفظ و سلامت میکروفون های شما خواهند داشت و با توجه به قیمت پایین آنها و کاربرد بسیار مهم آن هرگز از خرید و استفاده از آنها اجتناب نکنید. به علاوه زمانی که توده هوا با دیافراگم برخورد می کند (مخصوصا با حروف صامتی مثل پ) یک خروجی با فرکانس پایین بسیار قوی تولید می کند که در اجرای زنده باعث آسیب جدی به اسپیکرها نیز خواهد شد.

“پاپ فیلتر” را با “بادگیر میکروفن” اشتباه نگیرید!!

71icsqzx4EL. AC SX425  - پاپ فیلتر (Pop Filter) یک وسیله ضروری و کاربردی

يك نكته مهم دیگر، که درمورد پاپ فیلتر مهم است بدانید، این است که در تجهیزات صدا، قطعه کاربردی دیگری به نام “بادگیر یا Wind Screen” وجود دارد که بعضا افراد این دو قطعه را با هم اشتباه میگرند. بادگیرها غالبا از جنس ابرهای آکوستیک هستند.

بادگیر در اصل، یک پوشش برای میکروفون است که برای مواقعی  است که صدابرداری در فضای باز انجام میشود. وقتی در فضای باز قصد رکورد صدا را دارید، صدای باد نویز بدی را در ضبط شما ایجاد می کند.  به همین دلیل یک پوشش ابری یا مویی (به نام بادگیر یا Wind Screen) را روی میکروفن ها قرار می دهند تا از ایجاد نویز جلوگیری کند.

fadaksound
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *