راهنمای خرید اکوآمپلی فایر

راهنمای خرید اکو آمپلی فایر 1 - راهنمای خرید اکوآمپلی فایر

در خرید اکو آمپلی فایر به چه نکاتی باید توجه کرد؟؟

شاید برای شمایی که روی تیتر این مطلب کلیک کرده اید، خواندن این مطلب، برایتان جالب باشد یا شاید هم قصد خرید یک اکوآمپلی فایر را دارید.

ما در این مقاله سعی داریم که شما را در انتخاب و خرید اکو آمپلی فایر راهنمایی کنیم. و بگوییم در هنگام خرید اکو آمپلی فایر به چه نکاتی باید توجه کرد.

همان طور که میدانید، وظیفه ی اصلی اکو آمپلی فایر، تامین قدرت اسپیکر های پسیو می باشد.

به طوری کلی برای انتخاب اکوامپلی فایر، باید به چند ویژگی توجه کرد:

 قدرت خروجی و تعداد کانال ها  –  تعداد ورودی های اکوآمپلی فایر  –    نوع افکت

که در ادامه سعی داریم به توضیح بیشتر این موارد بپردازیم:

خرید اکوآمپلی فایر - راهنمای خرید اکوآمپلی فایر

قدرت خروجی و تعداد کانال ها

معمولا برای محیطی که میخواهیم اکوآمپلی فایر انتخاب کنیم،خیلی مهم است که شما قصد دارید چه تعداد اسپیکری را به اکوآمپلی فایر وصل کنید?

تعداد اسپیکری که میخواهیم به اکوامپلی فایر وصل کنیم را در نظر داریم و این خیلی مهم است که ما میخواهیم برای چه تعداد اسپیکرهایی، اکوآمپلی فایر تهیه کنیم؟؟

مثلا اگر شما برای تجهیز یک آموزشگاه که دارای 2عدد اسپیکر پسیو کوچک است، خرید یک اکوآمپلی فایر تک کانال ساده، به راحتی کار شما را راه می اندازد.و حالا اگر شما بخواهید برای یک مکان مذهبی که دارای 10عدد اسپیکر پسیو است، چه اکوآمپلی فایری تهیه می کنید؟؟

پس اولین نکته ای که باید توجه کرد در خرید اکوآمپلی فایر، این است که شما میخواهید چه تعداد اسپیکری را به اکوآمپلی فایر وصل کنید. و براساس آن یک اکوآمپلی فایر با قدرتی که متناسب با نیاز شماست خرید کنید. و این خروجی بر حسب “وات” ، واحد استاندارد توان الکتریکی، مشخص می‌ شود.و این مقدار خروجی در آمپلی فایرها متفاوت است.

و برروی مشخصات اکوآمپلی فایر، معمولا به دو شکل نشان می دهند:

بیشینه وات (Peak watts)

بیان‌گر بیشترین مقدار مطلق توانی است که یک آمپلی فایر می‌ تواند به صورت لحظه‌ ای منتشر کند. این مشخصه به خودی خود مفید و واقعی نیست. و در خرید اکوآمپلی فایر زیاد به PEAK WATTS توجه نکنید. چون تولیدکنندگان بیشتر برای جنبه تبلیغاتی استفاده می کنند.

توان پیوسته یا R.M.S

بیان‌گر بیشترین مقدار مطلق توانی است که یک آمپلی فایر می‌ تواند به صورت لحظه‌ ای منتشر کند. این مشخصه به خودی خود مفید و واقعی نیست. و در خرید اکوآمپلی فایر زیاد به PEAK WATTS توجه نکنید. چون تولیدکنندگان بیشتر برای جنبه تبلیغاتی استفاده می کنند.

تعریف علمی توان R.M.S : توان پیوسته یا RMS با استفاده از یک موج سینوسی پیوسته یا یک سیگنال دیگر، برای اندازه‌ گیری ولتاژ میانگین مربع ریشه (RMS) در نقطه اعوجاج مشخص شده، محاسبه می‌ شود. با تسامح می‌ توان آن را به عنوان توان «متوسط» آمپلی فایر بر حسب وات تصور کرد که می ‌تواند در شرایط بیشینه منتشر کند.
کارشناسان صوت، توان RMS را شاخص حقیقی‌ تری برای عملکرد اکوامپلی فایر می دانند.
برای مقایسه ی خروجی اکوآمپلی فایر ها، مطمئن شوید که مشخصه‌ های شما قیاس‌ پذیر باشند. منظور این است که هیچ موقع خروجی RMS یک آمپلی فایر را با Peak watts آمپلی فایر دیگر مقایسه نکنید، چون این مقایسه، مثل مقایسه ی موز با پرتقال است. و بی فایده است.
گاهی تولیدکنندگان، نوع وات اعلام شده در محتوای تبلیغاتی خود را مشخص نمی‌ کنند. که اکثر مواقع نحوه اندازه‌گیری توان در دفترچه ی راهنمای (user’s manual) آورده می‌شود.

پس در هنگام خرید به توان RMS اکو آمپلی فایر ها توجه کنید و با توجه به اسپیکرهایی که میخواهید به آن متصل کنید، یک اکوآمپلی فایر انتخاب کنید.

تعداد ورودی های اکوآمپلی فایر

هر اکو آمپلی فایری دارای تعداد ورودی های مشخصی می باشد. و بسته به نیاز خود باید یک اکو آمپلی فایری انتخاب کنید که ورودی های آن، متناسب با نیاز شما باشد. منظور این است که در هنگام خرید به تعداد جک های ورودی مثل میکروفن، لاین، rca و اینها توجه کنید.
علاوه بر ورودی ها، امزوزه اکوآمپلی فایر ها دارای ماژول پخش می باشند. که به شما این امکان را می دهد که با بلوتوث، USB، AUX و رمSD آهنگ پخش کنید و حتی بعضی از اکوامپلی فایرها، امکان رکورد صدا را باکیفیت قابل قبولی هم دارند. اگر برای شما این فاکتورها مهم باشد، توجه به این موارد میتواند انتخاب بهتری در خرید یک اکوآمپلی فایر خوب داشته باشید.

نوع افکت

اگر برای مصارف موسیقی و مداحی خواستید اکو آمپلی فایر انتخاب کنید، یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید در انتخاب اکوآمپلی فایر مناسب خوانندگی یا مداحی، مد نظر داشته باشید، نوع افکت اکوامپلی است. افکت های اکو آمپلی فایرها در نوع های دیجیتال و آنالوگ می باشد. به شما پیشنهاد میکنیم که اگر مصرف شما حرفه است، از اکوآمپلی فایرهایی استفاده کنید که دارای افکت دیجیتال می باشند و داشتن این آپشن به تبع آن باعث صصرف هزینه بیشتر می شوید.

اینها مواردی بود که در خرید اکوآمپلی فایر به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشد. ما در تلاش هستم با ارائه ی چنین محتواهایی در کنارتان باشیم تا بهترین خرید را داشته باشید.

در پایان از شما درخواست داریم اگر موردی است که از نظر شما مهم تر است، ممنون می شویم که کامنت کنید و یا اگر تجربه ای از خرید اکوآمپلی فایر داشتید، با ما به اشتراک بگذارید.

fadaksound
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *